Elevii din Apahida, campioni la concursul județean „Prietenii Pompierilor”

| Scris de apahida.ro | 2025-05-23 | SOCIAL | |

Cluj, 20 mai 2025 — Etapa zonală a concursurilor „Prietenii Pompierilor” și „Cu viața mea apăr viața” a reunit marți peste 250 de elevi din 20 de școli din județul Cluj. Evenimentul, organizat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” al județului Cluj, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean, a urmărit atât consolidarea relației dintre elevi și instituțiile de salvare, cât și dezvoltarea abilităților de reacție în situații de urgență.

Competiția a fost structurată în două secțiuni:
„Prietenii Pompierilor” – concurs de orientare și deprinderi în domeniul prevenirii și stingerii incendiilor
„Cu viața mea apăr viața” – axat pe protecția civilă și acordarea primului ajutor

Elevii au avut de trecut atât prin probe teoretice, cât și prin provocări practice. În cadrul competiției „Prietenii Pompierilor”, participanții au parcurs două probe spectaculoase: „pista cu obstacole” și „ștafeta de 400 de metri cu obstacole”. Cei înscriși la concursul „Cu viața mea apăr viața” au demonstrat aptitudini de salvare, transportând o victimă pe targă și depășind obstacole în condiții simulate de urgență.

Rezultatele competiției

Concursul „Prietenii Pompierilor” – gimnaziu
Locul I – Școala Gimnazială „Ștefan Pascu”, Apahida
Locul II – Școala Gimnazială Frata
Locul III – Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu”, Baciu

Concursul „Cu viața mea apăr viața” – gimnaziu
Locul I – Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu”, Cluj-Napoca
Locul II – Școala Gimnazială Țaga
Locul III – Școala Gimnazială Frata

Concursul „Cu viața mea apăr viața” – liceu
 Locul I – Colegiul Tehnologic „Transporturi”
 Locul II – Colegiul Tehnic „Energetic”

Elevii din Apahida, pe primul loc

Performanța remarcabilă a fost obținută de echipa Școlii Gimnaziale „Ștefan Pascu” din Apahida, care a urcat pe prima treaptă a podiumului în cadrul concursului „Prietenii Pompierilor”. Echipa a fost formată din elevii Iușan Denis, Banga David, Banga Victor, Pop Paul, Sintejudean Tudor, Costea Mihai, Oltean David, Mureșan David, Bal David și Săcară Victor, sub îndrumarea profesorului de educație fizică și sport Florin Pojar Pascu.

Competiția a devenit deja o tradiție în județul Cluj, aducând împreună elevi și cadre didactice într-un cadru educativ și practic, menit să pregătească tinerii pentru reacție rapidă și responsabilitate în fața situațiilor de risc.

Felicitări tuturor participanților și echipelor câștigătoare!

Fotografii atașate acestui articol:

Comentarii și păreri: